عمده فروشی و صادرات محصولات پتروشیمی

عرضه محصولات پتروشیمی
عرضه محصولات پتروشیمی امیرکبیر
قیمت هر لیتر  25,038 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 1 لیتر 
قیمت هر لیتر  94,160 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 1 لیتر 
قیمت هر تن  13,910,000 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 25 تن 
قیمت هر قوطی  8,078 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 225000 کارتن 
قیمت هر تن  47,050,040 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
کمترین میزان ارائه(MOQ) 20 عدد 
کمترین میزان ارائه(MOQ) 2 تن 
کمترین میزان ارائه(MOQ) 2 تن 
کمترین میزان ارائه(MOQ) 2 تن 
کمترین میزان ارائه(MOQ) 2 تن 
کمترین میزان ارائه(MOQ) 2 تن 
قیمت هر بشکه  10,614,400 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 10 تن 
قیمت هر تن  24,610,000 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 25 تن 
قیمت هر کیلو  37,450 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 5 بشکه 
قیمت هر کیلو  33,309 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  37,974 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  33,760 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  29,313 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  35,907 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  39,676 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  11,307 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 5000 تن 
قیمت هر کیلو  14,617 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 100 تن 
قیمت هر کیلو  11,478 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 5000 تن 
قیمت هر کیلو  11,563 تومان
کمترین میزان ارائه(MOQ) 5000 تن 

 عمده فروشی و صادرات محصولات پتروشیمی ایران

پتروشیمی به عنوان یکی از بخش های اصلی صنعت کشور، طلایه دار ایجاد ارزش افزوده در منابع نفت و گاز است. این صنعت به عنوان دارنده مقام اول صادرات غیر نفتی در جهت شکوفایی اقتصادی کشور ، توسعه پایدار ، بومی کردن فناوری ، توسعه صنایع پایین دستی ، ایجاد اشتغال و ... نقشی اساسی بر عهده دارد . 

 

محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی مواد شیمیایی و پلیمری‌ای هستند که از نفت یا گاز طبیعی به دست می‌آیند. آن‌ها بخش مهمی از صنایع شیمیایی و پلیمری هستند. این محصولات در طیف وسیعی از محصولات، از مواد غذایی گرفته تا مواد شیمیایی اساسی، واسطه‎های شیمیایی (مشتقات) و در نهایت محصولات نهایی از جمله پلاستیک، لاستیک، رزین، الیاف مصنوعی، چسب، رنگ، مواد شوینده و سموم دفع آفات را شامل می‌شوند. در صنایع پتروشیمی، مواد شیمیایی آلی تولید شده در بیشترین حجم متانول، اتیلن ، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن و زایلن‌ها هستند(shamsjavid.com) .

تقسیم‌بندی صنایع پتروشیمی

واحدهای بالادستی: در پالایشگاه‌های نفت و گاز، هیدروکربن‌های سبک خطی اشباع یا غیراشباع موجود در نفت یا گاز، از بقیه هیدروکربن‌ها جدا و به‌عنوان خوراک برای واحدهای بنیادی فرستاده می‌شوند.

واحدهای بنیادی: مواد اولیه به مواد پایه‌ای همچون اتیلن و پروپیلن برای واحدهای واسطه‌ای تبدیل می‌شوند.

واحدهای واسطه‌ای: از مواد پایه، خوراک واحدهای نهایی را تولید می‌کنند.

واحدهای نهایی: در این واحدها فرآورده‌های انتهای زنجیره تولید و به بازار عرضه می‌شود.

واحدهای پایین‌دستی: در این واحدها، فرآورده‌های نهایی پتروشیمی به محصولات مصرفی همچون الیاف

مصنوعی، پلاستیک، لاستیک و… تبدیل می‌شوند(shamsjavid.com).

 

انواع محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی به طور کلی به ۳ دسته تقسیم می‌شوند:

محصولات بنیادی: شامل اتیلن، پروپیلن، گوگرد، بنزین، آمونیاک و… هستندکه اساس تولید در پتروشیمی را تشکیل می‌دهند.

محصولات واسطه: این دسته، محصولات پایه را به خوراک مورد نیاز برای تولید محصولات نهایی تبدیل می‌کند، مانند PVC، اتیلن گلیکول، ملامین و…

محصولات نهایی: برای ساختن لوازم و وسائل مورد استفاده صنایع و عموم مردم به کار می‌روند؛ مثل الیاف مصنوعی، لاستیک، وسایل پلاستیکی، کودهای شیمیایی، وسائل پزشکی و… (shamsjavid.com).

 

مجتمع های صنعت پتروشیمی

فعالیت پتروشیمی در سال 1342 با بهره برداری از واحد تولید کود شیمیایی مجتمع پتروشیمی شیراز آغاز شد و متعاقب آن، در سال 1343 شرکت ملی صنایع پتروشیمی با مالکیت دولت و تحت پوشش شرکت ملی نفت ایران تأسیس شد و كليه فعاليت‎هاي مرتبط با ايجاد و توسعه صنايع پتروشيمي در اين شركت متمركز گرديد.  پس از آن، در فاصله سال های 1342 تا 1356 مجتمع های پتروشیمی رازی (شیمیایی شاهپور)، آبادان، پازارگاد،کربن اهواز (کربن ایران)، خارگ، فارابی (ایران نیپون) و طرح های توسعه پتروشیمی شیراز به بهره برداری رسید(nipc.ir).  در حال حاضر مجتمع‎های پتروشیمی بسیاری در کشور فعالیت می کنند که بیشتر آن‎ها در جنوب کشور و اکثراً در ماهشهر و عسلویه قرار دارند برخی از این مجتمع‎ها به همراه تعدادی از محصولاتشان در جدول زیر آمده است.

نام مجتمع

برخی محصولات

محل

پتروشیمی بندرامام

اتیلن، پروپیلن، بوتادین، بنزن، تولوئن

ماهشهر

پتروشیمی خوزستان

  اپوکسی رزین مایع، اپوکسی رزین جامد، پلی کربنات ، گاز مونواکسید کربن، جداسازی مونوکسیدکربن،

ماهشهر

پتروشیمی پردیس

آمونیاک و اوره گرانول

عسلویه

پتروشیمی پارس

اتان، پروپان، بوتان، گسولین، اتیل بنزن، استایرن منومر و مخلوط بنزن و تولوئن

عسلویه

 

 

 


 

 

فروش محصولات پتروشیمی

محصولات پتروشیمی از جمله محصولاتی هستند که فروش آن‌ها به صورت عمده از طریق بورس و یا صادرات انجام می‎گیرد. جداولی که ادامه آورده شده است مقایسه عرضه و معامله و قیمت پایانی محصولات در سال‎های 98، 99 و 1400 را نشان می‎دهد.

ماه/ سال

1398

1399

1400

آبان

411

351

469

مهر

429

557

471

شهریور

340

507

580

مرداد

337

450

390

تیر

338

560

464

 

 


 

ماه/ سال

1398

1399

1400

آبان

77

183

290

مهر

83

160

275

شهریور

82

142

254

مرداد

87

124

220

تیر

92

113

223

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بیشترین عرضه و معامله محصولات شیمیایی در ماه‎های مختلف 1400 مربوط به سود کاستیک با متوسط 52 درصد و کمترین میزان آن مربوط به متیل‎دی‎فنیل‎دی‎ایزوسیانات خالص با متوسط 1/0 درصد و بیشترین عرضه و معامله محصولات پلیمری مربوط به پلیپروپیلن نساجی با متوسط 43 درصد و کمترین مقدار برای محصولات پلیوینیل کلراید، پلی پروپیلن پزشکی اپوکسی رزین مایع برای سال‎های مختلف با متوسط 4/. درصد می‎باشد. همچنین محدوده قیمت‎های جهانی برای مواد مختلف منتهی به روز12 دی ماه 1400، از 218307 برای پلی‎اتیلن سنگین تزریقی تا 1140635 برای اپوکسی رزین مایع ( برحسب ریال بر کیلوگرم) می‎باشد(pdid.nipc.ir) .

 

صادرات محصولات پتروشیمی

میزان صادرات ایران در گروه پتروشیمی، پایه نفتی و میعانات گازی در سال ۹۹ وزنی معادل ۵۷ میلیون و ۹۲۴ هزار تن و ارزشی معادل ۱۷میلیارد و ۵۰۴ میلیون دلار داشته است .

بخش عمده محصولات صادراتی مواد پلیمری و محصولات پتروشیمی ایران به کشورهای خارجی شامل ترکیه ، چین ، هندوستان ، پاکستان ، افغانستان، ترکمنستان ، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان، عراق، امارات متحده عربی، کشورهای اروپایی می‎باشد. عمده محصولات صادراتی شامل انواع پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن سبک، پلی اتیلن سبک خطی، پلی پروپیلن هموپلیمر، پلی پروپیلن کوپلیمر، پلی وینیل کلراید (پی وی سی)، پلی اتیلن ترفتالات (پت)، پلی استایرن می باشد

 

شرکت‎های صادرتی محصولات پتروشیمی

شرکت شیمی صنعت خاورمیانه با سیاست تأمین محصولات شاخص بازارهای بزرگ مصرف محصولات پتروشیمی-پالایشگاهی، توانایی تأمین و عرضه مستقیم محصولات حوزه نفت کشورهای ایران،روسیه،عراق،نیجریه و برخی کشورهای عربی را دارد. دامنه محصولات این شرکت از نفت خام برخی کشورها تا محصولات تولیدی مجموعه های پتروشیمی و واحدهای پالایشگاهی دولتی و خصوصی ایران،روسیه،عراق،نیجریه و برخی کشورهای دوست با جمهوری اسلامی ایران می باشد.( mpci.asia)

شرکت بازرگانی پتروشیمی در تاریخ بیست و سوم تیر ماه 1369 ، بنا بر نیاز صنعت پتروشیمی ایران و بعنوان بازوی تجاری کلیه مجتمعهای پتروشیمی ایران و با سرمایه شرکت ملی صنایع پتروشیمی به یک شرکت مستقل و فعال بازرگانی با موضوع فعالیت در عرضه محصولات پتروشیمی در بازارهای داخلی و خارجی ، ارائه خدمات لجستیکی و ... تاسیس گردید. این شرکت در سال 1394 از سوی سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت و معدن و تجارت بعنوان صادرکننده ممتاز و نمونه ملی ( در میان 5 صادرکننده ممتاز کشوری ) و تنها صادرکننده برتر در حوزه محصولات پتروشیمی معرفی گردید( Petrochem.ir.net)

نتیجهگیری

تا چندین سال پیش، نفت، مهمترین صادرات کشور بوده است اما پتروشیمی در سال‎های اخیر وارد عرصه صادرات شد و سهم قابل توجهی از صادرات را به خود اختصاص داد. با این حال و با توجه به اینکه ایران کشوری حاصلخیر در بخش نفتی می‎باشد، می‎توان صنایع تکمیلی با ارزش افزوده بیشتری را در زمینه صادرات محصولات پتروشیمی تقویت کرد. در سال گذشته ( 1399)  ظرفیت تولید پتروشیمی  ایران حدود ۶۵ میلیون تن بود و این رقم در سال جاری به 90 میلیون تن رسید  و تا سال 1406 به 141 میلیون تن افزایش خواهد داشت. طبق برآوردها، امسال در مجموع ۴۰ میلیون تن محصول نهایی پتروشیمی در کشور تولید می شود که ۳۰ میلیون تن به صادرات و ۱۰ میلیون تن نیز در بازار داخلی عرضه می شود ( nipa.ir) که طبق پیش‎بینی‎های انجام شده این مقدار در سال‎های آینده با بهره‎برداری از واحدهای جدید و افزایش ظرفیت تولید، افزایس چشمگیری خواهد داشت

منابع

Mpci.asia.ir

Mop.ir

Nioc.ir

Nipna.ir

Nipc.ir

Pdid.nipc.ir

Petrochem.ir.net

Shamsjavid.com

 

بازاربزرگ آنلاین عمده فروشی و صادرات آرکارنو ، بزرگترین مرکز تامین کالای عمده و صادرات در خاورمیانه با بیش از یک میلیون کالا

Arkarno.com

خرید باصرفه به قیمت عمده فروشی و کارخانه

فروشگاه ها و اصناف کوچک در کل کشور میتوانند انواع اقلام مورد نیاز خود را باقیمت های عمده درب کارخانه ولی در حجم پایینتر خریداری کنند . ما ستون مهره تامین کالای فروشگاههای آنلاین و اینستاگرام هستیم افتخار میکنیم که هزاران فروشگاه آنلاین در شبکه های اجتماعی و اینستاگرام و تلگرامی و فیس بوک مشتری ما هستند و کالای خود را از آرکارنو با قیمت های رقابتی تامین میکنند .

حامی تولیدکنندگان ایرانی

با بستر آنلاین عمده فروشی و صادرات آرکارنو ، هر تولید کننده میتواند مستقیما کالای خود را به مشتریانی در شهرها و روستاهای دور و سایر کشورها عرضه کند .

بستری امن و قابل اعتماد برای تضمین کیفیت کالا و انتقال پول

آرکارنو به عنوان امانت دار خریداران ، بهترین تامین کنندگان عمده را به مصرف کنندگان متصل کرده و تراکنش های مالی در محیطی امن و شفاف و با تضمین و مجوز های لازم از بانک مرکزی انجام میگیرد

درباره بازار عمده فروشی و صادرات آرکارنو